Končno uporabna, centralna spletna identiteta. Naveličali smo se vpisovanja uporabniških imen, izmišljevanja gesel in vpisovanje svojih email naslovov v raznorazne spletne obrazce. Velikokrat ne komentiramo na kakšnem forumu samo zato, ker ti je že misel na registracijo preveč naporna.
O čem sploh govorim? Govorim o
OpenID. O sistemu, ki omogoča centralno identifikacijo uporabnika.
OpenID starts with the concept that anyone can identify themselves on the Internet the same way websites do-with a URI (also called a URL or web address). Since URIs are at the very core of Web architecture, they provide a solid foundation for user-centric identity.
Se pravi se registriraš samo enkrat, na enem mestu in potem uporabljaš eno uporabniško ime in geslo povsod. Uporabniško ime je v tem primeru tvoj
URL naslov, ampak to niti ni tako pomembno. Pomembno je, kaj lahko takšen sistem doprinese. Splet lahko v trenutku postane en velik forum, ena velika skupnost, ...
Se mi kar zdi, da bo nastala potreba po dobrem sistemu za slednje lastnim prispevkov po spletu. Mogoče se bo
co.mments.com razširil izven blogov. Res se mi ni nikoli zrasel ljubilo vpisati v ta servis za sledenje lastnih komentarjev, čeprav zgleda uporaben. Se pa bom, ko bodo dodali podporo za openID.
Drugače pa ideja OpenID sistema ni ravno nova, tudi niso edini. Če ne drugega so podobno poizkušali microsoftovci s svojim passport-om. So se pa pojavili večji premiki v zadnjem mesecu. Podporo za OpenID so uradno oznanili pri
AOL, odpirajo se
nove storitve v sklopu spleta 2.0, ki podpirajo tak način avtentikacije. In sedaj so na
Future of Web Apps konferenci v
VB obljubili podopro OpenId-ju
digg-ovci. Mislim, da je to to. Bravo internet!
Še nekaj besed o samem delovanju sistema. Potrebno se je prijaviti v OpenID strežnik, kjer dobiš svoj URL naslov in geslo. Potem pa to kombinacijo uporabljaš pri vseh naprednih spletnih storitvah, ki podpirajo to možnost. Za začetek se lahko prijaviš v katerega od brezplačnih ponudnikov te storitve:
MyOpenID,
claimID,
pip.
Ali pa, v primeru, da bi želel svojo spletno identiteto vezati na svojo .name domeno, potem bi lahko to storil za $10.95 letno (domena + identiteta). Na
freemyourid.com. Mikavno.
Za malo boljšo predstavo o sistemu si lahko si pogledate video vodič po OpenId pri
Miloša M.. Komaj čakam, da slovenski forumi in ostale spletne storitve dodajo to opcijo vpisovanja. Gremo! Akcija!

Loading ...
Ustvarjeno 24.02.07 v okviru web
February 25th, 2007 at 3:28 a so cist cist pase al sam tam kjer podpirajo openID ? In a je za pricakovati da bo to tok razsirjeno in uporab(lje)no in podprto, kot je naprimer,kaj jaz vem, paypal? Ker ce sem iskren nobenega od nastetih servisov trenutno ne uporabljam, tko da! a bo sopca blogi podpirala openID? ;)
February 25th, 2007 at 13:47 Pase v smislu - vsi novi servisi bi morali vključiti to možnost vpisovanja. Kar posledčno pomeni, da so registracije mimo in se bo uporabljalo samo še to. Jaz nekako pričakujem, da se bo to zgodilo, kako hitro ne vem... upam, da kmalu.. Pa niti ni toliko mišljeno za servise, ki jih trenutno uporabljaš, tam si že registriran. Bolj je mišljeno za tiste, ki jih še boš... Bilo bi kul, če bi se lahko s sopca u/p vpisal še kam.. ne vem pa če bo podpirala, ker je bolj ljubiteljske narave in ni veliko časa za rihtanje.. ampak če bi jo zdej na novo sestavili bi :)
February 26th, 2007 at 16:41 Tudi jaz podpiram razvoj in čimprejšnjo implementacijo OpenID. Super se mi zdi, da bom lahko za identifikacijo uporabil kar URL do mojega bloga, tako sem si namreč nastavil to zadevo. OpenID so/bodo podprli tudi recimo Microsoft, Digg, itd. Osebno trenutno iščem primeren plugin za Wordpress, ki mi bo (oziroma mojim obiskovalcem) omogočil prijavo s pomočjo OpenID.
February 27th, 2007 at 15:39 Nekaj takega sem hotel tudi implementirati na zadnjih dveh projektih, ampak v večini primerov me je odvrnil dokaj slab "vibe" glede vsega skupaj, prevelik hype okoli tehnologije. To še takrat, ko sem nazadnje gledal, očitno se je veliko premaknilo od takrat. Problem centraliziranega avtentikacijskega sistema je ravno popularnost le-tega. Dokler ima doseg dovolj velik, se splača zadevo uporabljati. Če ne, se hitro pojavi nevarnost tega, da servis propade in je to to. Res pa je, da je očitno projekt zrasel in se okrepil, s korporativno odobritvijo pa dobil tudi stabilnost, ki je še kako potrebna za zanesljivo uporabo. Sicer je res, da če na svoji aplikaciji omogočim OpenID in je to edini site, ki ga uporablja, je zadeva še vedno praktično ista, kot če bi sam naredil svoj avtentikacijski sistem. V takšnem primeru bi se pa raje odločil za slednjega.
February 28th, 2007 at 3:51 Največji problem, ki ga omenjajo sami avtorji openID-ja je ravno to, da rabi človek pol ure, da razloži koncept. "Uporabnik si izbere, kje bo registriral, potem pa od tam, preko tega in tega .. ureja vse idje" Tak decentralizirano centraliziran sistem je brilijanten in bo na povsem nov način rešil tudi problem blogspamanja. Whitelisting, namesto blacklisting. Ali se bo prijel ... Ja!
March 29th, 2007 at 9:00 Mislim, da mora klasična registracija še vedno ostati, za namen anonimnosti. Za nelegalne akcije so itak drugi načini odkrivanja, ampak ob raznih nedolžnih komentarjih pa bi včasih raje nastopal anonimno, zato se pač prijavim pod izmišljenim imenom. OpenID bi torej ukinil anonimnost, in zato so možne velike zlorabe. Recimo, napišem da se z nekim vladajočim politikom ne strinjam, pa me potem zaprejo? Tak komentar seveda raje oddam anonimno.
March 29th, 2007 at 19:06 Ni finta v ne-anonimonosti, finta je v centraliziranem avtorizacijskem sistemu. Nihče ti ne prepoveduje, da ne narediš anonimne entitete na OpenId, ki jo lahko potem "anonimno" uporabljaš na vseh koncih in krajih.... Sicer je pa na spletno in tudi na celem internetu anonimnost precej zanimiva reč, če ne uporabljaš zaupanja vrednih anonimnih proxijev. :?